Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Tatry je jediné horstvo alpského charakteru na Slovensku. Rozkladajú sa na pomerne malom území; svojím hrebeňom dlhým len 26 km a 32 dolinami patria k najmenším veľhorám sveta.

Za tvar ostro členeného skalného reliéfu vďačia Vysoké Tatry ľadovcom, ktoré ich stvárňovali pred mnohými tisícročiami. Tatry členíme na Západné a Východné. Západné Tatry delíme na šesť geomorfologických skupín (Osobitá, Sivý vrch, Roháče, Liptovské hole, Červené vrchy a Liptovské kopy).

Východné Tatry sa skladajú z dvoch skupín (Vysoké a Belianske Tatry).
Najvyššou a najznámejšou časťou tohto horstva sú Vysoké Tatry s najvyšším vrcholom – Gerlachovským štítom, ktorý sa vypína do výšky 2655 m.

V roku 1949 bol ustanovený Tatranský národný park, ktorý svojou rozlohou 741 m2 pokrýva Slovenskú časť Západných a Vysokých Tatier a celé Belianske Tatry. Jeho úlohou je udržanie pôvodného stavu prírody. Medzi tatranské endemické druhy patrí kamzík vrchovský tatranský, hraboš snežný tatranský a piskor vrchovský tatranský. Všetky rastliny a kvety TANAPU sú chránené.

Turistika

dnes sú v Tatrách vyznačené turistické chodníky, ktoré vedú do dolín a na vrcholy 10 tatranských štítov. Obľúbeným cieľom sú hlavne horské chaty.

Lyžovanie

Tatranská Lomnica – Jamy, dĺžka zjazdovky 720 m, náročnosť trate: stredná
Lomnické sedlo – Skalnaté Pleso, dĺžka zjazdovky 1260 m, náročnosť: ťažká
Lomnické sedlo – Francúzska Mulda, dĺžka zjazdovky 1380 m, náročnosť: ťažká
Skalnaté Pleso – Tatranská Lomnica, dĺžka zjazdovky 4800 m, náročnosť: stredná
Štart – Čučoriedky, dĺžka zjazdovky 400 m, náročnosť trate: stredná
Štart – M.Záhradka, dĺžka zjazdovky 250 m, náročnosť trate: ľahká

Incoming search terms: